CITROMFŰ

Citromszagú mézfű
Melissa officinalis

Népies nevei: gyógyító mézfű, kerti mézfű, orvosi méhfű, mézelke, melissafű

A citromfű néha 1 méter magasra is megnő, szára elágazó, tojásdad levelei hegyesek és csipkésen fogazottak, virága a levelek hónaljában ül és kinyílás előtt halványsárga, nyíláskor fehér. Kellemes, üdítő, citromra emlékeztető illatú az egész növény. Hazánkban mint elsőrendű mézelő növényt termesztik, vadon nem fordul elő.

A citromfű a tápanyagban dús, üde talajt kedveli. A rendszeres öntözést erőteljes növekedéssel hálálja meg. Lakásban minél világosabb és hűvösebb helyre állítsuk (pl. konyhaablak, üvegezett veranda) és csak mérsékelten öntözzük még a meleg időszakban is. Mindig a legfiatalabb szárrészeken lévő leveleket és hajtásvégeket használjuk ízesítéshez és díszítéshez egyaránt.

A citromfű hatóanyaga: illóolaj (citrol, citronella), kevés csersav, mézga, keserű, nyálka, szaponin, cseranyagok, flavonoidok, kávésav

A kereskedelemben a levél (folium) és az egész föld feletti szárrész (melissae herba) kerül forgalomba.

A citromfű levelei frissen vagy szárítva használhatók. Friss levele jól illik salátákhoz, mártásokhoz, halhoz, szárnyashoz, gombás ételekhez, gyümölcssalátához és üdítőitalokhoz is.

Pótolhat citromhéjat és citronellát is. Finom tea készíthető friss és szárított leveleiből is.

A citromfű idegerősítő, görcsoldó, üdítő és élesztő, főleg a gyomortraktus, a méh, a szív és az agyra való hatással.

Élénkítő hatású, ideg- és gyomorerősítő, csökkenti a koleszterinszintet, serkenti az epeműködést. Nyugtató hatású, ezért idegi eredetű gyomorproblémák esetén is javasolt a fogyasztása!

A citromfű rendkívüli nyugtató és vírusölő hatású.
Külsőleg a Herpes simplex helyi kezelésére is alkalmas. A citromfűből vírusölő tulajdonsága miatt krémet is készítenek, mely jól alkalmazható ajakherpesz esetén.

Teája ideg- és szívnyugtató, görcsoldó.
Serkenti az emésztést, és gyakran alkalmazzák fejfájás, álmatlanság, alvászavarok esetén is. Enyhíti az idegességet, így idegerősítőként kiváló gyógynövény.
A citromfű hatóanyagainak szerepe van a depresszió oldásában is.
Gyomorrontás, gyomorsavtúltengés, hányinger, puffadások idején különösen jó citromfüvet alkalmazni. Ismert még izzasztó, szélhajtó, epeműködést serkentő hatása is.

Szem erősítő, vizelet kiválasztást fokozó. A fűből, vagy leveleiből készült tea nyugtató hatás múló idegbajnál, és zavarnál. E főzet ajánlható még elsősorban nőknél sápadtság, hipochondria, ideges szívdobogás, ideges hányási inger, és görcsök jelentkezésénél, de ideges fej -, fog -, és fülfájásnál is alkalmazható. Izzasztó teának is beválik.

Tea: 1 csésze forró vízbe helyezzünk 3 teáskanálnyi citromfű-levelet, majd 10 perc állás után szűrjük le. Naponta 3 csészével (többször 1-1 csészével) fogyasszunk 4-6 héten át. Ideges állapotban, depresszió esetén igyuk.

Fürdő: 1 l vízben forraljunk fel 10 evőkanál citromfüvet, majd 10 perc múlva szűrjük le. A főzetet öntsük a fürdővízhez, és vegyünk benne 10-20 perces fürdőt.

Tinktúra: Öntsünk 100 ml tiszta házi pálinkát, vagy vodkát 4 teáskanálnyi citromfűre, és hagyjuk állni két hétig meleg helyen, majd szűrjük le. Sötét, légmentesen záródó üvegben tároljuk. Fejfájás esetén dörzsöljük be a halántékot a tinktúrával, de herpesz esetén, illetve depresszió oldására is alkalmazható.

Illóolaj: Övsömört is gyógyíthatunk vele; egy teáskanálnyi olívaolajhoz adjunk 5 csepp illóolajat, és masszírozzuk be a kívánt bőrfelületet. Feszültségoldásra is kiváló.

Fűszerként: Halak, szárnyasok, saláták, desszertek ízesítésére kiváló.

Kivonata (alkoholos vagy vizes) a fenti esetekben nagyobb hatás kiváltására (3-4 kiskanál egy kis pohár vízre, vagy 20 – 30 csepp cukorra) ájulás, reumatikus kényelmetlenségek és hűdés eseteiben igen jó háziszer.

Külsőleg alkoholos kivonata daganatra, zúzódásra és reumatikus fájdalmakra alkalmazható borogatásképpen.

A citromfű illóolaja reumás panaszok enyhítésére használható fürdőként és bedörzsölő szerként.

Citromfű kivonat:

150 gr 50%-os alkoholban 6 napig 10 gr citromfüvet áztatunk, lehetőleg meleg helyen. 6 nap után az anyagot leszűrjük, és alkohollal 100 gr-ra kiegészítjük.

Rendellenes havibajnál:

Veszünk egyenlő részben citromfüvet, valamelyik mentafüvet, angyelikafüvet és majorannát. Ebből főzetet készítünk 1 evőkanállal 1/4 liter vízre számítva.

Ideges szívdobogás ellen:

Veszünk citromfűből és szagos rutafűből 20 – 20 gr-ot, árnikavirágból 10 gr-ot, földi tömjéngyökérből 30 gr-ot, kerti borágófűből 10 gr-ot, és orbáncfűből 10 gr-ot. Az egészet 1/4 liter vízzel leforrázzuk és 20 percnyi állás után leszűrjük.
Szükség esetén ebből  afőzetből naponta 3 – 4 alkalommal 3 evőkanálnyit adagolunk.

Felfúvódás ellen:

50 gr citromfű és 6 – 6 gramm csillagánizs és koriandermag. Ebből a keverékből 1 kiskanálnyit veszünk 2 csésze teára. A teából naponta háromszor 2 evőkanálnyit fogyasztunk.

Gyomor és bélemésztést előmozdító keverék:

25 gramm citromfűből 250 gramm vízzel főzetet készítünk, ebbe keverünk 15 gr rebarbara tinktúrát, 8 gr macskagyökér tinktúrát és 15 gr cukrot. Ebből a keverékből naponta 2 – 3 alkalommal 1 evőkanálnyit vegyünk be.

Forrás: Varró Aladár Béla gyógyszerész: Gyógynövények gyógyhatásai (1991)

ISMERKEDJ A VIRÁGOKKAL

A virágok szívet, lelket melengetnek, a virág maga az élet erő, energia.
Ha csak rá nézel, simogatva, finoman átölel, nem tudsz neki ellenállni.

Itt olvashatsz a Gyógyító virágokról

Oldalaink támogatója: borkaszandal.hu