Modern fényterápia
„Napjainkban az évszakfüggő kedélybetegségeket is teljes spektrumú fénnyel kezelik. Ez a rendellenesség, amit dr. Norman Rosenthal fedezett fel – maga is szenvedő alanyaként – az ősz beálltával veszi kezdetét és tavasszal eltűnik. Az váltja ki, hogy a nappali órákban a vérben található melatonin (tobozmirigy termelte hormon) szintje nagyon magas. Ez letargiát, depressziót eredményez és heves vágyat vált ki a szénhidrátok iránt.”
Pauline Willis / A teljes színterápia kézikönyve
A melatonin elaltat. Amikor beesteledik, ennek a hormonnak fokozódik a kiválasztódása, ennek hatására álmosak leszünk. Ha jön a reggel, kivilágosodik, a tobozmirigy csökkenti e hormon termelését és újra aktívak, tettre készek leszünk, az álmosság már nem nyomaszt minket.
A mikor csökken a napsütéses órák száma, hamarabb sötét lesz, a melatoninból több kerül a véráramba, ezért levertebbnek, fáradékonyabbnak érezhetjük magunkat.
Amikor otthon tartózkodunk és a természetes fény kevés, jót tesz, ha nem csak a szokásos fehér fényű lámpákat használjuk.
Kaphatók már különböző színű izzók, fényforrások, melyek rendszeres használatával elkerülhetjük a szürke nappalok okozta fáradságérzetet, lehangoltságot. Fényterápiás jelleggel rendszeresíthetünk otthonunkban más és más megvilágítást.
Milyen színt válasszunk?
Estére javaslom a kék közép-, vagy sötétebb (nem túl sötét) árnyalatát. E szín a béke, a nyugalom hangulatát kelti, relaxál. Segít az elalvásban, a mélyebb, pihentető alvást is elősegíti. A kék a tágasság színe.
Gyógyító hatással van az asztmára, a magas vérnyomásra, jótékonyan hat a stressz és idegesség ellen.
Napközben kiváló a sárga. Ez adja leginkább vissza a Nap fényét, melegséget és lelkesedést sugároz. Stimulálja az idegeket, energikusabbá válunk általa.
Jó hatású még a narancs, mely az öröm színe. Elűzi a depressziót, fokozza az életerőt, érzelmi serkentő hatású.
A narancs kiváló görcsoldó az izomfeszültséget csökkenti.
Akár már reggel is kiváló a zöld, mely a megújulást, az újrakezdést (a napkezdést) is segítheti. Idegrendszerünkre is jó hatással van.
A szemünk a zöld fényt a retinára fókuszálja, ezért nyugtatja azt. Este kimondottan jót tesz azoknak, akik egész nap a monitor előtt ülnek. Rendszeresen alkalmazom én is. Tapasztalatom szerint 20 perc elegendő a zöld fényfürdőben és elfelejthetjük az „égő” szemet.