Nem tudom, te hogy vagy vele, de én télen mindig elvesztek néhány kedvenc virágomat.
Számtalanszor előfordult már korábban is, hogy a világosban, napfényben, félárnyékban tartott növényeim ősszel, mikor be kellett vinni őket a lakásba, megnyúltak (ezt nevezik etiolációnak), sárgultak, láthatóan szenvedtek.
Próbálkoztam világosabb helyiséget, déli oldalt találni – ez ideális- , ablakpárkányra elhelyezni, de nem tudtam elérni, hogy jól érezzék magukat úgy, mint nyáron.
A növények a felvett tápanyagból, vízből és fényből tudnak fotoszintetizálni, saját magukat fenntartani. Ha ebből a háromból egy nem teljesül, könnyen az életükbe kerülhet.
A növényeknek általában 1500-5000 LUX (fényerősség mértékegysége) elegendő. Nem mindegy azonban, mennyi ideig kapják ezt a fényt. Télen a szobáinkban jó, ha 2000 LUX van, de ez is csak pár óra hosszát, utána marad a mesterséges fény, ami viszont már jóval kevesebb.
Nemrég olvastam a növénylámpákról, jó dolognak tartom, ki is fogom próbálni.
Többféle méretben kapható, nagyon szép és hangulatos a fénye, de emberre, állatra nem használható! Erre nyomatékosan figyelmeztetnek a gyártók és a forgalmazók.
Ügyelni kell arra, hogy kizárólagosan csak a növény sütkérezzen ebben a fényben, és nem szabad megfeledkezni a víz és a tápanyag-utánpótlásról sem, hiszen a megfelelő fényben fejlődésnek indulnak növényeink.
Fotók: ezermester.hu