Tudjuk jól mindannyian, hogy az élethez fény kell, embernek, állatnak, növénynek egyaránt. Természetesen a megfelelő szakkönyvekben részletesebb leírást találunk egy-egy témában. Én most néhány hasznos és érdekes információt hoztam neked.
A mi érzékszerveinkkel „fogható” fény 400-800 nm közötti tartományban mozog. A növények számára a fotoszintézishez is elengedhetetlenül szükséges, hiszen ha nem kapják meg, sárgulnak, torzulnak, végül elpusztulnak. Különböző kísérletek igazolják, hogy az állatokra érzékszerveiken keresztül hatnak a fények, színek, akár csak ránk, emberekre.
Zöldségeknek, gyümölcsöknek, virágoknak palánta korukban (vegetatív szakasz) a fejlődéshez a KÉK fényre van szükségük. E szín hatására a növény erőteljesebben fejlődik, szára vastagabb, nódusztávolságok (levélgyökök közötti táv) rövidebbek lesznek. Zömök, erőteljes példányt kapunk, alanyunk nem nyúlik meg.
A virágzási szakaszban a VÖRÖS színnel érhetünk el jó eredmény, ami több és intenzívebb virágzást (és ezzel együtt termést) eredményez.
Érdekesség még, hogy a fólia például olyan mértékben szűri a fényt, a Nap sugarait, hogy a növények számára fontos UV, UV-C (ultraibolya spektrum 200-280 nm csírázási szakasz) nem jutnak el hozzájuk.
Kísérletek igazolják, hogy a növényeknek egészen más a fényigényük, mint az emberi szervezeté.
Léteznek különböző LED lámpák (növénylámpák) a már fejlődésnek indult alany számára, melyek kompletten tartalmazzák a szükséges intenzitású és mértékű fényt a spektrumból.
A sertések ibolya- és kék színű fényben jobban gyarapodnak, és zsírosabbak lesznek.
Ha teheneket halványzöldre festett istállóban helyezünk el, lényegesen több tejet adnak, mint a szokásos fehérre meszelt istállóban tartottak, hiszen a zöld a gyarapodás, a termékenység vibrációját közvetíti.
A lovak a kék árnyalataival nyugodtak, erejükben teljesebbek, frissebbek lesznek. A vörös fokozza teljesítőképességüket, de óvatosan kell bánni ezzel a színnel, mert túlfűtöttséget válthat ki.
Kecsketartóktól hallottam, hogy ezek az állatok kissé elevenek, szinte hiperaktívak. Náluk is a kékkel lehet jó eredményt elérni. Visszafogottabbá és nyugodtabbá válhatnak, ha kék kendőcskét kötünk a nyakukra.
A gyengébb, beteg állatoknak adhatunk sárga, zöld edényben vizet. Jó megoldás lehet, ha vizüket szolarizáljuk, azaz 20 perce a napra tesszük. A hatást fokozni lehet, ha egy zöld fóliával (vagy bármilyen anyaggal, ami átereszti a fényt), letakarjuk az edényt és úgy tesszük ki a napra.