Praktikus tanácsok a gyógynövényekhez
A gyógynövények gyűjtése, szárítása, feldolgozása, felhasználása
Gyógynövények gyűjtése
Ideális állapot az lenne, ha hasonlóan őseinkhez magunk gyűjtenénk, kertünkben termelnénk meg a család szükségleteinek megfelelő gyógynövényeket. Ám ezt ma már csak nagyon kevesen tudjuk megvalósítani, ám több, mint száz fajta olyan növény van, amelyik minden gond nélkül termeszthető konyhakertben, teraszon, vagy a lakásban. Semmiféle külön gondoskodást nem igényelnek a konyhai füvek. Így nem szükséges rovarirtóval permetezni sem.
Nem véletlen,hogy sokan a zöldségpalántákat hasonló természetes védősövénnyel vesszük körül a rovarok elleni védekezésül.
Friss növényeket már kora tavasszal, néha már február végétől egészen november közepéig gyűjthetünk magunk is. Sőt, néhány fajtát télen, a hótakaró alatt is megtalálunk, ha előzőleg megfigyeltük, hol terem. Ilyen pld. a vérehulló fecskefű, amelyet a hó alól is ki tudunk kaparni.Télire szárított gyógynövényeket raktározzunk el, de ne túl sokat. Ezeket olyan idő pontban gyűjtsük, amikor hatóanyag tartalmuk a legmagasabb:
Gyógynövények szárítása
A gyógynövényeket szárítás előtt ne mossuk meg, Ha tehetjük, összekötözve, fellógatva szárítsuk. Ha ez nem lehetséges, aprítsuk fel. A gyűjtött anyagot tepsiben, kendőn vagy tiszta papíron terítsük szét, ezután az árnyékban vagy szellős, meleg helyiségben (pl. padláson) viszonylag gyorsan szárad.
A gyökereket, miután alaposan lemostuk, továbbá a fagyöngyöt és a füzikét tanácsos szárítás előtt feldarabolni. Csak teljesen száraz gyógynövényeket tegyünk el télire. Tárolásukhoz üvegek vagy lezárható kartondobozok a legmegfelelőbbek. Mellőzzük a műanyag edényeket és bádogdobozokat! A gyógyfüveket óvjuk a fénytől (színes, mégpedig zöld üveg a legmegfelelőbb.)
Tinktúra, esszencia
amit a téli köhögős időszakra készítek.
Friss lé
Gyógynövénypép
Dunsztkötés gyógynövényből
Fazékban vizet forralunk, fölé szitában friss, vagy szárított gyógynövényt teszünk, és lefedjük. Amikor a gyógynövény megpuhult, a meleg növényt laza szövetű kendőre rakjuk, és a beteg testrészt beborítjuk vele. Az egészet lefedjük egy gyapjúkendővel, és rögzítjük. Figyeljünk, hogy csak nagyon lassan hűljön ki. Nagyon hatásos a zsurló dunsztkötés. A kötés legalább 2 óra hosszat, vagy akár egész éjszaka is fent maradhat a testen.
Gyógynövényes kenőcs, olaj
Fél kiló disznózsírt felforrósítunk, majd négy maréknyi füvet, vagy virágot beleteszünk, és lassú tűzön pirítjuk egy kicsit, közben kevergetjük. Levesszük a tűzről, és lefedve egy éjszakán át hideg helyen tartjuk. Másnap felmelegítjük, és sűrű szövésű kendőn átszűrjük. Üvegbe, vagy tégelybe tesszük.
Olaj készítése: Egy üveget lazán megtöltünk virággal, vagy fűvel, és felöntjük annyi hidegen sajtolt olívaolajjal, hogy az kb 2 ujjnyira elfedje. Két hétig napon, vagy tűzhely közelében tartjuk, majd leszűrjük.
Forrás: Varró Aladár Béla: Gyógynövények gyógyhatásai és
Maria Treben: Egészség Isten patikájából
A gyógyító virágokról ide kattintva olvashatsz.
Oldalaink támogatója: borkaszandal.hu