Körömvirág krém, kenőcs készítése házilag
Többen is kértétek, ezért most lépésről – lépésre bemutatom, hogyan készítem a körömvirág krémet.
Eddig mindig a tradicionális recept szerint, házi disznózsírral készítettem, most viszont kókuszolajat használtam hozzá, így annak a bőrre való jótékony hatását is kihasználhatjuk.
Ettől függetlenül ugyanúgy készítettem, ahogy a jól bevált receptem szerint szoktam csinálni.
Bár a körömvirágnak a szára és levele is felhasználható, mivel azok is gyógyhatásúak, viszont akkor kicsit sápadtabb lesz a kenőcs színe. Mivel bőségesen van belőle, ezért én csak a virágját szedtem le, a csészelevelekkel együtt.
Mivel fontosnak tartom, hogy a gyógyfüveket mindig a megfelelő időben kell leszedni, ezért figyelem a Hold állását is. Most is figyeltem arra, hogy „virágnap” legyen. Ez azt jelenti, hogy virágnapon a növényi részek virágzatában van a legtöbb tápanyag, ugyanakkor tápanyag minőségben a zsírok – olajok használhatók eredményesen. A gyógynövény virágzatát mindig a déli napsütésben szedjük, mert ilyenkor – bármelyik napon – a lehető legtöbb tápanyag van a virágban. (Ez érvényes akkor is, ha vázába szedünk virágot, tovább lesz tartós, később hervad el)
A leszedett körömvirágot rövid időre szétterítettem, hogy az apró bogárkák – amelyek esetleg megbújtak benne – ki tudjanak menni. A fehér papírt azért tettem alá, mert így látom is, ahogy menekülnek.
Egy edénybe 50 dkg kókuszolajat tettem. Ha házi disznózsírral készítem, akkor is ugyanígy csinálom. Fontos, hogy házi zsír legyen, mert a másikban vannak egyéb adalékanyagok is.
A zsiradékot felmelegítem, majd egy virágot dobok bele a hőmérséklet ellenőrzésére, és amikor elkezd sercegni, beleteszek 3 jó maréknyi körömvirágot. Ezután a hőfokot visszaveszem, mert csak lassú tűzön szabad sütni.
2 – 3 percig állandó kevergetés mellett lassan sütöm, majd lezárom alatta a hőt. Kicsit hagyom így állni, nem fedem azonnal le, hogy a pára ki tudjon belőle menni, ne csöpögjön vissza a fedőről.
Amikor egy kicsit hűlt, lefedem és másnapig állni hagyom.
A képen látható, hogy megdermedt a zsiradék.
Másnap a megdermedt zsiradékot felolvasztom.
Amikor felolvadt, egy tiszta, fertőtlenített edényre (én hidrogén – peroxidot használok fertőtlenítésre) ráterítek egy sűrű szövésű anyagot, amihez nekem textil pelenkám van. Ez a legapróbb darabot is felfogja, ami a szűrőn átmegy. Erre ráteszek egy sűrű szűrőt, és beleöntöm a felolvadt zsiradékot.
Fakanállal alaposan megnyomkodom, hogy a lehető legtöbb zsiradék kimenjen belőle. Ezért teszem a textilre a szűrőt, mert ebben jobban ki tudom nyomkodni.
Lám, nem is sok „alja” maradt benne, de azért szükség volt a textilre is, ami ezt a keveset is felfogja, ne kerüljön bele a krémbe.
Kis üvegekbe, tégelybe töltöm. Letakarom, de míg ki nem hűl, nem teszem rá a tetőt, hogy ne keletkezzen benne nedvesség, ami visszacsöpögne a krémre. Ez az adag most megy a gyermekeimhez, hiszen ahol kisgyerekek vannak, ott mindig adódik valami sérülés, amit le kell kezelni.
Következő virágnapon pedig készítem a következő adagot.
Munkásságom és a weboldal támogatója: borkaszandal.hu
A körömvirág gyógyhatásáról itt olvashatsz