Kis kertecském egyik sarkában, mindössze 8 négyzetméternyi területen 6 tő málna van, mégis bőségesen el vagyok látva ezzel a finom csemegével. Május vége óta szedegetem, június közepétől viszont már naponta legkevesebb egy tele tejfölös vödörnyit leszedek róla. Folyton termő málna, így tavaly késő ősszel, egészen a fagyokig adta nekem – és gyakran a szomszédoknak is – a  finom vitamin falatokat.

Mivel házi tejet vásárolok, rendszeresen készítek joghurtot, amibe a kertemben éppen érő gyümölcs (eper, cseresznye, meggy, fekete ribizli, majd később szilva, alma, körte) mellé bőségesen teszek málnát is. Amikor nincsenek itt az unokák, és csak magam fogyasztom, cukrot sem teszek bele, élvezem a gyümölcsök természetes ízét. Többre tartom, mint bármilyen tablettázott vitamin készítményt.

A málna gyógyhatása

 

100 gramm (kb egy maréknyi) málnában 25 mg C-vitamin van, de sok B1-, B2-vitamin és A-provitamin is van benne. Piros bogyós gyümölcsként sok antioxidánst, flavonoidot tartalmaz, valamint gyümölcssavakat, cserzőanyagokat, növényi rostokat, és pektint. 100 gramm málnából 80-85 gramm a víz. Energiatartalma körülbelül 34 kcal, 0,9 g fehérje, mindössze 0-3-0,5 g zsír, 11-12 g szénhidrát van benne, ezért fogyókúrába is beépíthető a fogyasztása.

Értékes tápanyag a benne lévő gyümölcscukor. Az ásványok és nyomelemek közül kiemelendő 25-40 mg-os kalcium-, 170 mg kálium-, 30 mg magnézium- és 0,6-1 mg-os vastartalma. Ezekből az elemekből a másfél maréknyi málna napi szükségletünk mintegy 10 százalékát fedezi.

Lehetőleg frissen és nyersen, vagy fagyasztóban eltéve és hozzáadott cukor nélkül fogyasszuk, így érvényesül leginkább vitaminjainak jótékony hatása, de szörpnek, lekvárnak eltéve is sok kincset tartalmaz.

A málna gyümölcsének fogyasztása segít karbantartani a vércukorszintet, csökkenti a magas vérnyomást, segít a menstruációs zavarokon. Levét lázcsillapítónak, izzasztó hatású italnak is lehet használni. A nyári meghűlés legkellemesebb gyógyszere a szobahőmérsékletű vízzel hígított málnaszörp, amit nem csak gyerekeknek ajánlunk!

 

A málna levele értékes gyógytea alapanyag

A málna levele júniustól augusztusig szedve és szárítva értékes gyógynövény tea alapanyag.  Köztudott, hogy a piros bogyós gyümölcsöknek magas a flavonoid tartalma is, azonban a málnalevelek flavonoid tartalma jelentős mértékben magasabb a málnáénál. Ezenkívül erőteljes antioxidáns hatását is kimutatták, képes a  szabadgyököket megkötni, ezáltal pedig azok DNS- és sejtkárosító hatását megakadályozni. A málnalevél fenolos vegyületei – pl. az epesav, a fahéjsav, ferinsav – bizonyítottan tumorellenes (anticarciongén) hatással rendelkeznek, védik a sejteket az oxidációs stressz okozta károsodásoktól.

Teája vagy főzete ér- és pórusösszehúzó, valamint enyhén antibakteriális hatású. A tea cukorbajra, húgyúti betegségekre, meghűléses panaszokra, lázcsillapításra, izzasztásra éppúgy alkalmas, mint a friss gyümölcs. Naponta egy csésze málnalevél-tea iszogatása bevált a várandós kismamáknál a reggeli rosszullétek enyhítésére, a szülés előtti hónapban pedig a szülés megkönnyítésére ajánlják, mert ellazítja, tágulékonyabbá teszi a kismedencei izmokat.

Cseranyagai hasmenéskor segítenek, antibakteriális, összehúzó hatása a szájnyálkahártya gyulladásainál gargarizáló oldatként érvényesül előnyösen. Külsőleg, borogatásként is használható.

A málnalevél vegyületei összezúzó hatással is rendelkeznek.  A flavonoidjai pedig bizonyítottam erős antioxidáns, antimikrobális, gyulladásgátló hatással rendelkeznek. Emiatt előszeretettel használják szájüregi- és toroknyálkahártya gyulladásait csökkenteni hivatott készítményekben.

Régen javasolták a málnalevelek rágását íny erősítésére céljából is. Ezen kívül laboratóriumi vizsgálatok során kimutatták a málnalevél vegyületeinek jelentős mértékű antimikrobális hatását számos baktériumtörzzsel szemben. Összehúzó, gyulladáscsökkentő és antimikrobális hatása miatt fogyasztása kifejezetten ajánlott ínygyulladás, gyomornyálkahártya-gyulladás, légúti fertőzések, megfázás, torokfájás, szájfekélyek és influenza esetén is.Segít a magas vérnyomás csökkentésében is.

A málna leveléből készült főzet külső alkalmazása antibakteriális és gyulladáscsökkentő hatása miatt ajánlott. Kezelhetjük vele az ínygyulladást és az ínyvérzést, öblögetőként használva pedig elősegíti a szájüregi sebek gyorsabb gyógyulását. Ezen kívül a málnából készült borogatást használták régen különböző bőrbetegségek esetén és kisebb sebek gyógyítására. De alkalmazható nőgyógyászati panaszok esetén is intim lemosóként a hüvelyi panaszok csökkentése céljából

Teakészítés: 1 evőkanálnyi szárított málnalevelet leforrázunk egy csésze (2,5 dl) vízzel, majd lefedve állni hagyjuk, leszűrjük. Napi 1 csészével igyunk belőle.

 

Munkásságom és a weboldal támogatója: borkaszandal.hu

Tovább…